Yttrande över Miljömålsberedningens betänkande ”Sveriges nationella klimatmål – uppdaterat etappmål till 2030”

Skogsindustrierna är positiva till att Sveriges klimatmål närmar sig EU:s, men avstyrker förslaget om nya bokföringsregler för ökade upptag i markanvändningssektorn. För att nå målet till 2045 krävs i stället en balanserad EU-klimatlagstiftning, särskilt inom LULUCF.

Sammanfattning

  • Skogsindustrierna ser positivt på att Sveriges mål i ökad utsträckning linjeras med EU:s mål.
  • Skogsindustrierna avstyrker förslaget om bokföringsregler för ökade upptag i markanvändningssektorn. Ett snävt och kortsiktigt fokus på kolsänka i skogen riskerar att försvåra möjligheterna att ersätta fossila material med förnybara.
  • Den viktigaste faktorn för att nå målet till 2045 är att Sverige verkar för en balanserad utformning av EU:s klimatlagstiftning, särskilt av LULUCF men också ESR och ETS, om ESR ska finnas kvar.