Stormen Dagmar

Sidan senast granskad/uppdaterad: 2012-01-05
2012-01-03

Stormen Dagmar orsakade skador för skogsbruket i en stor del av landet. Det stormdrabbade området sträcker sig från norra Värmland och Mälardalen till norra Jämtland och Ångermanland.

Enligt rapporter från skogsindustriernas medlemsföretag förefaller norra Hälsingland, västra Medelpad och södra Jämtland vara det värst utsatta området. Avgränsade områden har drabbats kraftigt men den totala skadan är väsentligt mindre än efter stormarna Gudrun och Per.

Över hela stormområdet rapporteras om skador i nygallrad skog och i fröträdsställningar. Skog i vindutsatta lägen som i kanter mot nyavverkade områden har också drabbats. Dessutom har det fällts träd inne i äldre skog. Det är i dagsläget omöjligt att uttala sig om hur stora mängder skog som har fällts av stormen. Det kommer att ta ett tag att kartlägga omfattningen eftersom skadorna är sprida över ett så stort område. Det är därför också svårt att uttala sig om påverkan på industriförsörjningen. Det faktum att skadorna är spridda över ett så stort område talar för att det kommer att ta tid att åtgärda. Det är därför önskvärt att Skogsstyrelsen utvidgar det norra bekämpningsområdet för granbarkborre.

Skogsföretagen inventerar nu skadornas omfattning för att kunna planera om avverkningsresurserna och ta vara på det skadade virket. Så mycket som möjligt av den stormskadade skogen bör avverkas innan sommaren för att minska risken för att skadegörare som granbarkborren ska förstöra kvaliteten på virket. Vill det sig illa kan det bli så mycket granbarkborre att den också ger sig på frisk skog.

Vid all avverkning av stormskadad skog är säkerhetsaspekterna oerhört viktiga och skaderisken stor. Ett råd till drabbade skogsägare är att vända sig till professionella företag för att ta vara på det stormfällda virket.

Länk till sidan:

Relaterade länkar

Nyhet / Skog